2017 NCCSA Fine Arts Competition Results


Elementary Competitors with Ribbons

 


Elementary Results


Bible Sword Drills

Emily Laney 1st Place for Third Grade

Seth Lewey 3rd Place for Sixth Grade


Poetry Recitation for 3rd and 4th Grade

(3rd) Alvaro Melchor 2nd Place


Poetry Recitation for 5th and 6th Grade

(6th) Melanie Cohee 1st Place


Spelling

Abbie Helms 1st Place for Third Grade

Taylor Star Aldridge 2nd Place for 5th grade


Art

3-4th Grade Monochromatic Drawing

(4th) Crash Armer 1st Place (Best of Show)


5-6th Grade Monocromatic Drawing

(6th) Perla Ramirez  1st Place


3-4th Grade Polychromatic Drawing

(3rd) Anneabella Armer 3rd Place


3-4th Mixed Media

(4th)Layla Covington Moore 1st Place

(4th) Mariana Capote 2nd Place


5-6th Mixed Media

(5th) Taylor Starr Aldridge 3rd Place


3-4th Grade Photography

(4th) Eden Mangum 1st Place

Award Winning Art

 

    


Junior and Senior High Results

Congratulations to all those who won awards in the NCCSA 2017 Junior and Senior High Fine Arts Competition. A special thank you goes to Alumni Noah Couick for his hard work and months of dedication preparing students for these competitions. Another special thank you goes out to Mr. Larry Pauley for his time working with the musical groups that participated. Below are the awards received in each of the categories.


Junior High

Bible Quiz Bowl team: (6th-8th)

1st in state

 

Speaking

(7th) Kassidy Robinson 1st  in Oral Interpretation of Poetry

(8th) Summer Griffin 1st  in Oral Interpretation of Scripture

(8th) Macy Miller 1st  Oral Persuasive Oratory

(8th) Avery Helms 2nd  in Religious Reading

(8th) Reader's Theater 2nd

(Students in the Reader’s Theatre group included the following: Carter Lindsay, Job Mangum, Katherine Pugh, and Colton Medlin.)

 

Art

(8th) Janet Ramirez 1st in Monochromatic Drawing

(7th) Kassidy Robinson 2nd in Polychromatic Drawing

(7th) Kassidy Robinson 1st in Garment Construction

(7th) Kassidy Robinson 1st in Mixed Media

(7th) Emily Purser 2nd in Still Life and Macro Photography

 

Senior High

(9th-12th) Bible Quiz Bowl Team 1st in State

               Top 6 at Nationals

 

Speaking

(10th) Taylor Boyce placed 2nd in Religious Reading

(12th) Becca Cabrera placed 1st in Extemporaneous Speaking


Art

(9th) Josiah Couick 1st in Animal Photography

(10th) Michael Leonard 1st in Monochromatic Drawing

(12th) Becca Cabrera 3rd in Sculpture

(12th) Tyler Helms 3rd in Still Life and Macro Photography

(12th) Claire Williams 2nd in Land and Architectural Photography



Sample of Award Winning Art

    

   



---------------------------------------- This begins 2014 Results ----------------------------


2014 NCCSA Fine Arts Competition Results



 

            Varsity Bible Quiz Bowl Team wins 1st Place!                              Elementary comes from Fine Arts with many honors


3rd Grade

 

Nathan Blevins

  • Math - 3rd in the State
  • English - 2nd in Region (tie)
  • Science - 3rd in Region

Melanie Cohee

  • Math Academic testing - 3rd in the Region
  • English Academic testing - 2nd in Region (tie)
  • Humorous Poetry - #1 Rating/ Award of Excellence

Viviana Hernandez

  • Sword Drills 2nd place (tie)


Seth Lewey

  • Sword Drills 2nd place (tie)

 

4th Grade


Kassidy Robinson

  • Math Academic Testing- 3rd in the Region
  • English Academic Testing - 4th in Region (tie)
 

Summer Adcock

  • English Academic Testing - 4th in Region (tie)
 

Emily Purser

  • Humorous Poetry (#1 Rating/Award of Excellence)


Alexis Morgan

  • History Academic Testing - 2nd in Region

 

Ethan Leonard

  • Tempera- #1 Rating/Award of Excellence/ Best of Show
  • Chalk- #1 Rating/Award of Excellence
  • Pencil- #1 Rating          
  • Watercolor-#1 Rating
  • Mixed Media- #1 Rating

5th Grade


Macy Miller

  • Math Academic Testing - 2nd in Region / 3rd in the State
  • English Academic Testing - 1st in Region

Avery Helms

  • English Academic Testing - 2nd in Region


Summer Griffin

  • English Academic Testing - 3rd in Region (tie)
  • History Academic Testing - 2nd in Region
  • Poetry - II Rating

Job Mangum

  • English Academic Testing - 3rd in Region (tie)

Carter Lindsay

  • Humorous Poetry - #1 Rating/Award of Excellence


6th Grade


David Leonard

  • Math Academic Testing - 4th in Region
  • English Academic Testing - 3rd in Region
  • History Academic Testing  - 1st in Region (tie)
  • Tempera - #1 Rating/Award of Excellence
  • Chalk - #1 Rating/Award of Excellence
  • Watercolor - #1 Rating/Award of Excellence
  • Mixed Media - #1 Rating
  • Pencil - #1 Rating


Lauren Brown

  •  English Academic Testing - 1st in Region / 2nd in State


Josiah Couick

  • History Academic Testing  - 1st in Region (tie)


Nathan Walton

  • Humorous Poetry - #1 Rating

 

Junior High


Junior High Bible Quiz Bowl Team - (2nd Place)


Michael Leonard

  • Monochromatic Drawing (1st Place)
  • Landscape and Architecture Photography (1st Place)
  • Still Life Photography (3rd Place)
  • People and Animal Photography (3rd Place)


Bethany Jordan

  • Oil Painting (1st Place)


Senior High


Senior High Bible Quiz Bowl Team - (1st Place)


Evan Richards

  • Biology Academic Testing (2nd Place)
  • Old Testament Bible Knowledge Academic Testing - Nehemiah, Daniel, Jonah (2nd Place)
  • English Academic Testing (13th out of 56 -- tie)
  • Algebra 2 Academic Testing (5th out of 37)

Timothy Jenkins
  • Algebra 1 Academic Testing (11th out of 38)

Natalie Kilgore

  • English Academic Testing (13th out of 56 --- tie)

Noah Couick

  • Calligraphy (1st Place)
  • Mixed Media (1st Place) **This also earned Senior High Best of Show
  • Old Testament Bible Knowledge Academic Testing - Nehemiah, Daniel, Jonah (3rd Place)


Sarah Daugherty

  • Landscape and Architecture Photography (2nd Place)





---------------------------------------- This begins 2013 Results ----------------------------




2013 NCCSA Fine Arts Competition Results


TCS Bible Quiz Bowl Team—3rd Place in STATE


3rd Grade

 

Humorous Poetry/ Emily Purser- I Rating

 

Math Testing/ Kassidy Robinson- 1st place in STATE and Region

 

Math Testing/ Taylor Clemmer- 2nd place in STATE and Region

 

Math Testing/ Alexis Morgan- 3rd place in Region

 

English Testing/ Summer Adcock- 2nd place in Region

 

English Testing/ Ethan Leonard- 3rd place in Region

 

Science Testing/ Ethan Leonard- 2nd place in Region

 

Mixed Media, Acrylic, Chalk, Watercolor, Monochromatic, Printmaking/ Ethan Leonard- I Rating

 

Crayon/ Ethan Leonard- II Rating

 

Mixed Media, Acrylic, Chalk Art/ Ethan Leonard- Award of Excellence

 

Chalk/ Ethan Leonard- Best of Show 3rd and 4th grades

 

4th Grade

  

English Testing/ Summer Griffin- 1st place in Region

 

Math Testing/ Summer Griffin- 3rd place in Region

 

English Testing/ Macy Miller- 2nd place in Region

 

English Testing/ Job Mangum- 3rd place in Region

 

Monochromatic Art/ Job Mangum- I Rating

 

Monochromatic Art/ Avery Helms- III Rating

 

Sword Drills/ Avery Helms and Annie Miller- 2nd place

 

Humorous Poetry/ Colton Medlin- I Rating

 

5th Grade

 

Humorous Poetry/ Kianna Bess- I Rating

 

Spelling Bee/ Lauren Brown- 3rd place

 

English Testing/ Lauren Brown- 3rd place in Region

 

History Testing/ Josiah Couick- 2nd place in Region

 

Watercolor and Acrylic Art/ Josiah Couick- II Rating

 

Sword Drills/ Josiah Couick and Jackson Gurley- 3rd place

 

Mixed Media Art/ Will Adcock- I Rating

 

Monochromatic Art/ Wyatt Adcock- II Rating

 

Math Testing/ David Leonard- 1st place in STATE and Region

 

History Testing/ David Leonard- 1st place in Region

 

Chalk, Acrylic, Watercolor, Pencil, Printmaking/ David Leonard- I Rating

 

Crayon, Mixed Media/ David Leonard- II Rating

 

6th Grade

 

English Testing/ Taylor Boyce- 2nd place in Region

 

Spelling Bee/ Valey Miller- 1st place

 

English Testing/ Michael Leonard- 1st place in Region

 

Math Testing/ Michael Leonard- 2nd place in Region

 

Science Testing/ Michael Leonard- 3rd place in Region

 

History Testing/ Michael Leonard- 3rd place in Region

 

Mixed Media, Monochromatic, Acrylic, Watercolor, Crayon, Printmaking, Chalk/ Michael Leonard- I Rating

 

Chalk, Monochromatic Art/ Michael Leonard- Award of Excellence

 

Chalk/ Michael Leonard- Best of Show 5th and 6th grades-


7th Grade


Crafts/ Bethany Jordan- 2nd place in STATE

 

Jr. High General Math/ Noah Richards- 1st place (out of 30) in STATE


Jr. High Science/ Noah Richards- 11th out of 35


Jr. High History/ Noah Richards- 5th out of 28

 

Jr. High Science/ Timmy Sessoms- 11th out of 35

 

Monochromatic/ Christopher Thomas- II Rating


8th Grade


Monochromatic/ Rachael Workman- III Rating


9th Grade


Monochromatic/ Matthew Baker- III Rating

 

Monochromatic/ Nathan Couick- III Rating

 

Still Life/ Sarah Daughtery- I Rating

 

People and Animals/ Sarah Daughtery- I Rating

 

Senior High English/ Abigail Leonard- 25th out of 65

 

Watercolor/ Abigail Leonard- 2nd place in STATE

 

Acrylic Painting/ Abigail Leonard- 2nd place in STATE

 

Landscapes and Architecture/ Abigail Leonard- 3rd place in STATE

 

Senior High Algebra I/ Evan Richards- 4th out of 28


10th Grade

Senior High Poetry/ Tori Boyce- I Rating, 3rd place, NATIONAL REPRESENTATIVE

 

Senior High Short Story/ Tori Boyce- II Rating

 

Senior High English/ Tori Boyce- 27th out of 65

 

Senior High English/ Katlynn Purser- 28th out of 65


11th Grade

Calligraphy/ Noah Couick- 1st place in STATE, NATIONAL REPRESENTATIVE

 

Digital Media/ Noah Couick- III Rating

 

Soccer/ Colin Griffin- 1st team ALL-STATE

 

Soccer/ Colin Griffin- 1st team all-conference

 

Basketball/ Colin Griffin- 1st team ALL-STATE

 

Basketball/ Colin Griffin- 1st team all-conference

 

Senior High Biology/ Elisabeth Mangum- 14th out of 22

 

Volleyball/ Miranda Slater- 1st team all-conference


12th Grade

Volleyball/ Kristine Gooch- 1st team ALL-STATE

 

Volleyball/ Kristine Gooch- 1st team all-conference

 

Basketball/ Kristine Gooch- 1st team all-conference

 

People and Animals/ Tyler Smith- 3rd place in STATE

 

Still Life/ Tyler Smith- II Rating

 

Landscapes and Architecture/ Tyler Smith- I Rating